Projekt Erasmus+ - Soňa Motyčková zhodnotila jazykově-metodický kurz v Irsku

Vloženo: 2.10.2022 | Zobrazeno: 136x
Na přelomu července a srpna 2022 jsme uskutečnili 5. mobilitu

Na přelomu července a srpna 2022 jsem měla možnost vycestovat do Irska v rámci našeho projektu Erasmus+. Cílovou destinací bylo malebné město Cork (v irštině Corcaigh) na jihu Irska, kde jsem absolvovala 2týdenní kurz s názvem „English Language Teaching and Irish Culture“. Kurzu se účastnili další 3 kolegyně a 1 kolega z Maďarska, Estonska a Polska. Češka jsem byla jediná a 2 týdny jsem komunikovala pouze v angličtině, což pro mě mělo velký přínos. S kolegyněmi a kolegou jsme si též vyměnili cenné zkušenosti a nápady.

Irsko mě uvítalo svým typickým deštivým počasím. Slunce jsem pár dní neviděla. Teplota však byla příjemná a díky oceánskému podnebí jsem narazila  i na palmy či krásně rozkvetlé hortenzie. Místní lidé však zamračení nebyli a chovali se velmi mile a přátelsky.

Vzhledem k nedostatku hostitelských rodin (zejména kvůli Covidu) jsem dostala ubytování na koleji. Velkou výhodou byla lokalita - cca 2min od školy. Ta se ostatně nacházela v krásném historickém prostředí vedle katedrály. Po celém městě se dalo chodit pěšky, nejdůležitější místa byla v dosahu. Výborně mi posloužila aplikace Mapy.cz v režimu offline.

Naše lektorka v kurzu byla úžasná. Připravila pro nás kvalitní program dle tématu kurzu plný irské kultury (jídlo, filmy, hudba, historie - hladomor a emigrace, mýty a legendy atd.). V kurzu jsme měli zahrnuté i výlety a exkurze (komentovaná prohlídka města, vězení, ostrov Cobh a národní parky). Navštívili jsme i místní tradici, která probíhá každou středu - „Ceili by the Lough“ - tradiční irské tance u jezera. Výuka ve škole probíhala od 9 do 13h a odpoledne od 14 do 15.30. Někdy jsme měli místo klasické výuky exkurzi s průvodkyní.    Večer jsme pak se spolužáky navštívili místní hospůdky, kde zněla nádherná tradiční irská hudba (dudy, housle, kytara, zpěv).

O víkendu jsem absolvovala výlet k útesům na pobřeží Atlantiku, viděla však pouze mlhu. Větší štěstí jsem měla v městečku Youghal, kde byly krásné pláže. Jelikož byl v Irsku státní svátek, vydala jsem se na 1 den do Dublinu. S kolegyněmi jsme pak v Cork zašly do místního divadla na divadelní hru, která byla doplněná opět irskou hudbou v podání akordeonu. Cestování jsem si tedy užila dost. Také jsem potkala spoustu zajímavých lidí, dozvěděla se hodně nových informací, přivezla nezapomenutelné zážitky a hlavně jsem načerpala novou energii do výuky angličtiny.